Organizm męski różni się znacznie od kobiecego. Mężczyźni wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na ilość przyjmowanego pokarmu. Jest to spowodowane głównie odmiennym trybem życia czy rodzajem wykonywanej pracy. Aby zachować ciało w zdrowiu i atrakcyjnym wyglądzie warto zadbać o zbilansowaną dietę i ćwiczenia.

Odpowiednią wagę do której powinno się dążyć należy w pierwszej kolejności dostosować do wzrostu. Zdecydowanie pomóc w tym może kalkulator BMI dla mężczyzn. Za jego pomocą można okreslić wskaźnik masy ciała, który określa stan wagowy na dany moment. Dopiero po wstępnej analizie można podjąć decyzję czy waga jest odpowiednia lub w jakim kierunku należy dążyć, aby była prawidłowa. Dzięki coraz większej świadomości żywieniowej społeczeństwa i rosnącemu zapotrzebowaniu na profesjonalne usługi powstało ostatnimi czasy bardzo wiele instytucji mogących dobrać odpowiednią dietę do organizmu i trybu życia za niewygórowane ceny. Każdy mężczyzna znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Warto pamiętać również o tym, że osoby prowadzące aktywny styl życia, często uprawiające sport szczególnie siłowy, mogą mieć zawyżoną wagę ze względu na przyrost tkanki mięśniowej. Dlatego też ciężko określić optymalną wagę bez uwzględnienia indywidualności badanej osoby.