Grzybica, a malowanie paznokci.

Każda kobieta chce mieć ładne i zadbane paznokcie. Co zrobić, kiedy dotkną je takie choroby jak grzybica? Jej objawy to przecież nieestetyczne plamy i przebarwienia na paznokciach. Czy malowanie paznokci przy grzybicy jest wskazane? W jaki sposób prowadzić pielęgnację?

Co to jest grzybica?

Płytka paznokciowa objęta tą chorobą jest matowa, krucha i pojawiają się na niej żółte, brunatne przebarwienia i zgrubienia. Niestety zmiany chorobowe mogą szybko przenieść się na sąsiadujące płytki paznokci.

Malowanie paznokci przy grzybicy nie jest wskazane.

Oczywiście zamaskuje brzydko wyglądające paznokcie, ale to nie jest rozwiązanie długo terminowe. Lakier maskuje, ale odcina dopływ powietrza do warstwy łożyskowej, w której znajdują się dermatofity odpowiedzialne za grzybicę i tym samym zwiększa warunki do ich rozrostu. Należy tu pamiętać o tym, że przebarwienia to tylko wstępna faza zmian chorobowych. Pod tym może kryć się coś więcej i należy to skonsultować z dermatologiem. Zaawansowana postać tej choroby jest poważniejszym problemem niż nieestetyczne plamy na paznokciach.

Jak leczyć grzybicę?

To choroba oporna na leczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest doustne przyjmowanie odpowiednich preparatów, ale takie decyzje wymagają wstępnej konsultacji lekarskiej. Aby zapobiegać jej nawrotom, unikajmy chodzenia na boso w saunach, basenach czy nawet gabinetach kosmetycznych. Zapewnijmy sobie dobre obuwie, niepowodujące nadmiernych ucisków na płytkę paznokciową. Dezynfekuj obuwie oraz używaj odpowiednich preparatów, jakimi są: talki, pudry i spraye. Po kąpieli dokładnie osuszaj stopy ręcznikiem i wycieraj miejsca między palcami. Choroba lubi wilgoć. Grzybica z nóg szybko przeniesie się na ręce. Jeśli zauważysz tylko jakieś małe przebarwienia, nie udawaj, że ich tam nie ma. Nie idź do manikiurzystki, tylko do dermatologa. I przede wszystkim nie rób hybrydy na paznokciach, bo tylko przyspieszysz rozwój grzybicy.