Melatonina to naturalny hormon wytwarzany przez szyszynkę w mózgu. Obecność melatoniny jest ściśle związana jest z obecnością hormonu o nazwie serotonina zwanym hormonem szczęścia. W ciągu dnia szyszynka produkuje serotoninę z trypofanu dostarczanego do organizmu z pożywieniem. A wieczorem i w nocy serotonina przekształcana jest w melatoninę, która reguluje cykl dnia i nocy. Serotonina jest ściśle odpowiedzialna za sen człowieka natomiast melatonina hormon reguluje czas i długość jego trwania.

Niedobór melatoiny w organizmie

Pod wpływem niedoboru w organizmie hormonu melatoniny zostaje zaburzony cykl dnia i nocy. Pogarsza się jakość życia i kondycja fizyczna organizmu. Pojawia się osłabienie odporności i kondycji fizycznej, aktywuje się stres i nadmierna nerwowość, która rzutuje na całokształt życia. Ponad to pojawiają się problemy z bezsennością oraz z zasypianiem, co doprowadza do wyczerpania organizmu a w konsekwencji do indukowania poważnych stanów chorobowych.

Substancje zmniejszające nerwowość i leczące bezsenność jednocześnie poprawiając zdolność skupienia umysłu poprzez uspokojenie ducha:
– Owoce: morwy i cytryny,
– Muszla ostrygi,
– Zboża: pszenica pełnoziarnista, owies, brązowy ryż,
– Grzyby,
– Nasiona: nasiona chia,głożyny pospolitej,
– Przyprawy: koper, bazylia mogą być używane jako dodatek do posiłków w formie naparów ze względu na ich kojące działanie.
– Zioła: regularne stosowanie rumianku szlachetnego, kocimiętka, kozłek lekarski są pomocne na osób nerwowych i cierpiących na bezsenność, dopóki ich sposób odżywiania nie poprawi się w wystarczającym stopniu, by zioła nie były już potrzebne.
– Produkty pochodzenia zwierzęcego. W przypadku bezsenności klasycznej najlepszą metodą przyjmowania mleka jest wypicie go ciepłego przed snem.

Innym sposobem mającym wpływ na pobudzenie organizmu do większej produkcji melatoniny jest spożywane pokarmów, które zawierają duże ilości tryptofanu. Należą do nich; produkty sojowe takie jak tofu, sos sojowy, mleko sojowe, temph,pestki dyni, drożdże piwne i spirulina.