Czasami wystarczy kilka spokojnych, głębokich oddechów, by się uspokoić i zmienić odczucia naszego organizmu. Oddech potrafi rozpłynąć się w nas falą spokoju i ukoić nerwy. Tak jest w wielu sytuacjach życiowych, nasz oddech się ciągle zmienia. Wpływają na to emocje, wykonywane czynności również pozycje ciała. Współczesny styl życia, zmuszający nas do wielogodzinnej pracy w zamkniętych pomieszczeniach, siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i brak kontaktów z naturą wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Większość Europejczyków nie zastanawia się nad swoim oddechem. Z kolei w Chinach codzienne kilkugodzinne ćwiczenia oddechowe odgrywają dużą rolę w utrzymywaniu kondycji fizycznej ludzi. Chińczycy są przeważnie bardzo sprawni fizycznie nawet w podeszłym wieku, również o wiele rzadziej chorują oni na nowotwory.
Gimnastyka oddechowa wciąż jest bardzo mało popularna na świecie, wyjątek stanowią kraje Azjatyckie. Europejczycy zamiast od zdrowych oddechowych ćwiczeń zdecydowanie częściej wolą zaciągać się trującymi organizm papierosami.

Oddychanie a dobre samopoczucie

Sposób w jaki oddychamy wpływa na całe nasze życie, na stan fizyczny oraz psychiczny. W celu poprawienia samopoczucia można zwiększać maksymalnie kontakt świeżego powietrza ze skórą:
– Po domu i w ciepłe dni chodzić możliwie jak najczęściej rozebranym do majtek.
– Wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie.
– Chodzić na wieczorne spacery przed snem.
– Jak najczęściej spędzać czas na świeżym powietrzu i w ruchu.

Świadomy oddech zapewnia nam uczucie spokoju, działa terapeutycznie i uzdrawiająco zwłaszcza na układ nerwowy ale nie tylko. Zwiększa harmoniczne rozprowadzanie energii po całym ciele. Oddech poprawia pracę gruczołów wydzielania dokrewnego, wzmaga rytm serca, poprawia ukrwienie po przez lepsze nasycenie jej tlenem. Ponad to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stosowanie odpowiedniego sposobu oddychania może pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. I wcale nie jest to związane ze zmianami w sposobie odżywiania.